Uroda

Znaczenie odżywiania dla zdrowych i mocnych paznokci

Wielu z Was pytało nas, co można zrobić, aby mieć zdrowsze i mocniejsze paznokcie oraz jaki rodzaj pokarmu byłby odpowiedni do spożycia, aby stymulować ich wzrost. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy rozwikłać wątek, omówić ten temat i podać kilka ważnych informacji na temat zdrowia paznokci i diety. Należy pamiętać, że wszelkie zmiany w wyglądzie, fakturze czy kształcie paznokci mogą wskazywać na niedobory składników odżywczych. Jeśli to zauważysz, radzimy skonsultować się ze swoim specjalistą od pielęgnacji paznokci, który udzieli Ci najlepszej porady – Twoje paznokcie będą Ci wdzięczne później.

CZY WIEDZIAŁEŚ O TYM? Włosy i paznokcie są zbudowane z tego samego rodzaju komórek, które są tworzone i organizowane w inny sposób i potrzebują tych samych składników odżywczych, aby rosnąć zdrowo. Oto najważniejsze odżywki do pielęgnacji paznokci polecane przez specjalistów w tej dziedzinie.

Białko

Włosy i paznokcie są zbudowane głównie z białka zwanego keratyną. Daje to paznokciom siłę i sprężystość oraz chroni je przed uszkodzeniami i stresem. Keratyna jest niezwykle twarda, dlatego paznokcie i włosy są mocniejsze i twardsze niż reszta ciała. Aby go wyprodukować, organizm potrzebuje aminokwasów, które pobieramy ze spożycia wystarczającej ilości białka. Białko można znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak mięso, ryby, jaja i nabiał, a także w produktach roślinnych, takich jak soja, rośliny strączkowe, fasola, soczewica, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste.

Cynk

Cynk mineralny jest niezbędny do podziału zdrowych komórek, co oznacza, że ​​włosy i paznokcie potrzebują stałego dopływu cynku, aby wytworzyć silne komórki. Niewystarczające spożycie cynku może przyczynić się do degeneracji płytki paznokcia, powodując białe plamy na paznokciach. Owoce morza są częstym źródłem cynku w codziennej diecie, można go znaleźć w niektórych czerwonych mięsach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych. Należy pamiętać, że cynk ziołowy nie jest tak łatwo przyswajalny przez organizm, ale można go pobrać z soi, ciecierzycy, czarnej fasoli, orzechów (takich jak migdały i orzechy nerkowca) oraz nasion.

Wapń

Wapń jest jednym z najbardziej poszukiwanych minerałów w organizmie, więc gdy organizmowi brakuje mu wystarczającej ilości, jest to widoczne w zdrowiu włosów i paznokci. CZY WIEDZIAŁEŚ O TYM? Twój organizm potrzebuje pomocy innych witamin, aby prawidłowo wchłaniać wapń. Naukowcy twierdzą, że naturalne źródła witamin są łatwiejsze dla organizmu, więc możesz włączyć do swojej diety standardowe produkty bogate w wapń, takie jak produkty mleczne, biała fasola, zielone liście i orzechy włoskie, lub możesz cieszyć się herbatą z kucykiem. aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią witaminę D.

Magnez

Magnez nie jest dobrze znanym minerałem, ale znajduje się w wielu pysznych i pożywnych produktach, jest najlepszym naturalnym minerałem antystresowym i bierze udział w ponad 300 reakcjach organizmu, w tym syntezie białek, czyli tzw. niezbędne do wzrostu paznokci. Pestki dyni to najbogatsze w magnez pożywienie, za nim plasuje się gorzka czekolada, ale także produkty pełnoziarniste, zwłaszcza pełnoziarniste, komosa ryżowa, migdały, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, edamame i czarna fasola.

Biotyna

Biotyna jest witaminą z grupy B, zwaną również witaminą B7, koenzymem R i witaminą H. Stymuluje wzrost zdrowych komórek i wspomaga metabolizm aminokwasów budujących białka niezbędne do wzrostu paznokci. Pokarmy i suplementy bogate w biotynę mogą pomóc wzmocnić łamliwe paznokcie, a kilka małych badań potwierdza stosowanie suplementu biotyny w tym zakresie, ale NIE bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Można go znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak banany, rośliny strączkowe, żółtka jaj, produkty mleczne, drożdże, łosoś, awokado, słodkie ziemniaki, orzechy, nasiona, a nawet kalafior.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-3 utrzymują keratynocyty w zdrowiu, pomagają rosnąć i nawilżają paznokcie, nadając im lśniący wygląd. W przeciwnym razie brak kwasów tłuszczowych omega-3 może przyczynić się do wysuszenia i łamliwości paznokci. Łosoś, tuńczyk, makrela i sardynki są pełne kwasów omega-3, ale można też jeść orzechy, nasiona lnu, jajka, nasiona chia, nasiona ryb i olej lniany, aby uzyskać odpowiednią dzienną dawkę.

Suplementy a żywność naturalna

Jak podkreślono powyżej, dieta bogata w składniki odżywcze jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na uzyskanie mocnych, lśniących i zdrowych paznokci, tak jak wszyscy tego chcemy. Jak dotąd suplementy biotyny są jedynym rodzajem, który okazuje się mieć możliwy efekt, chociaż na rynku jest kilka rodzajów tego typu produktów. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji, która może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie paznokci. Postaraj się, aby dieta była oparta na składnikach odżywczych z pożywienia, warzyw i owoców, abyś mógł cieszyć się wspaniałym jedzeniem, ale także dbasz o zdrowie swoich paznokci i ogólnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *