Odchudzanie

Dieta ketogeniczna – jedz i chudnij!

Konsultant ds. Żywienia Cristian Mărgărit szczegółowo opisuje zalety, wady, pokarmy dozwolone i zabronione w diecie ketogenicznej. Dieta ketogeniczna pomaga stracić 500 gramów tygodniowo. Cristian Mărgărit szczegółowo opisuje zasady, zalety i wady diety ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna

Konsultant ds. Żywienia Cristian Mărgărit szczegółowo opisuje zalety, wady, pokarmy dozwolone i zabronione w diecie ketogenicznej.Przejrzałem dziesiątki diet, od słynnej diety Dukana, Montignaca , Paleo, diety cytrynowej, truskawkowej, diety desperackiej panny młodej, słynnej diety Mayo, diety opartej na DNA, czyli diecie opartej na grupie krwi, i … . Ale brakowało mi diety, która od początku intrygowała mnie swoją specjalną nazwą: dieta ketogeniczna. Przyznaję, że przypomniało mi się nafta (spalanie, prędkość… kilogramy, rozumiesz ten pomysł), ale prawdziwe wyjaśnienie jest zupełnie inne niż to, które przyszło mi do głowy.

A ponieważ dieta nie może być dokładniejsza i dokładniejsza niż osoba, która ją przetestowała, poprosiliśmy konsultanta ds.żywienia i fitness Cristiana Mărgărita (www.cristianmargarit.ro), aby wyjaśnił nam, dlaczego włosy mają tę dietę na horyzoncie . CSÎD: Należysz do osób, które przestrzegały diety ketogenicznej. Czy możesz nam powiedzieć, co sprawiło, że to zrobiłeś i jakie otrzymałeś wyniki? CM: Przez lata przetestowałem wiele „diet” i metod treningowych. W 2003 roku, kiedy po raz pierwszy usłyszałem o diecie ketogenicznej (książka Lyle’a McDonalda, Dieta ketogeniczna), dogmatem fitnessu była dieta „beztłuszczowa” i wysokobiałkowa, jak np. „Pierś kurczaka z ryżem” czy „jajecznica”. ” z białek jaj z chudym jogurtem ”.

Na drugim biegunie znajduje się dieta ketogeniczna: duże spożycie tłuszczu, średnio białko i bardzo mało węglowodanów, stosowana głównie w celach medycznych (kontrola napadów padaczkowych u osób nie reagujących na leczenie farmakologiczne). Zaczęło się więc jako eksperyment na odchudzanie i trwało 8 miesięcy z okresem wzrostu masy mięśniowej. W zdrowej diecie, którą przestrzegam, trzymałem się diety. W moim przypadku dieta (w połączeniu z treningiem) spowodowała radykalną zmianę kondycji, utratę tkanki tłuszczowej oraz wzrost masy mięśniowej. Mniej widocznymi wynikami były lepsze testy medyczne, jasność umysłu, dostosowanie metabolizmu do spalania tłuszczu. Były też wady, takie jak przewlekłe stany zapalne, spowolnienie metabolizmu. W tamtych czasach ilość zdrowej żywności była ograniczona, a jej znaczenie w tej diecie było bardzo duże.

Standaryzowane diety nie mogą działać dla każdego

CSÎD: Czy masz gwiazdę w swojej historii, że pomogłeś schudnąć dzięki tej diecie? CM: Dorastałem z kilkoma osobami publicznymi, ale dla mnie „gwiazdami” są wszyscy ludzie, którzy osiągnęli swoje cele i podążają za zdrowym stylem życia dzięki mojemu bezpośredniemu lub pośredniemu wkładowi (artykuły, wystąpienia w mediach). Ogólnie rzecz biorąc, „diety gwiazd” lub „dietetycy dla gwiazd” to tylko sztuczki promocyjne i wolę trzymać się z daleka od tych praktyk.

Poza tym mój sposób pracy jest ściśle zindywidualizowany i z każdym człowiekiem wspólnie odkrywamy optymalny sposób odżywiania, bez konieczności posiadania imienia i dopasowania się do określonego schematu. Następnie dostosowujemy się od czasu do czasu po sezonie, preferencjach, wakacjach, pojawieniu się nowych potraw lub celów. Aktywnie odradzam naśladowanie programów żywieniowych stosowanych przez inne osoby, celebrytki lub nie.

Przykładowe diety?

CSÎD: Czy mógłbyś skompilować 5 najlepszych diet, które naprawdę działają, jeśli są przestrzegane zgodnie z książką (z wyłączeniem diet drastycznych)? CM: Dieta jest indywidualna, książki dietetyczne lub diety standaryzowane nie mogą działać dla każdego. Z definicji są „drastyczne”, nawet jeśli tylko poprzez eliminowanie grup żywności lub narzucanie arbitralnych reguł, bardzo rzadko poparte argumentami naukowymi. Niektórzy mają dietę ketogenną, inni czują się lepiej dzięki dietom niskowęglowodanowym, paleo, wegańskim, przerywanym postom, Montignac lub nawet hiperproteinowym dietom typu Dukan. Wolę dostosować dobre strony każdego z nich do konkretnej sytuacji, w której się znajduje.

Osobiście stosuję dietę sezonową, składającą się z jak największej liczby lokalnych i organicznych potraw, minimalnie przygotowanych, stosunkowo zdysocjowanych, niskowęglowodanowych i zawierających elementy paleo. CSÎD: Każda dieta ma swoje złe strony. Jakie są środki ostrożności i przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę w przypadku diety ketogenicznej? CM: Dieta ketogeniczna jest bardzo specyficzna i restrykcyjna, dlatego należy ją stosować dopiero po dokładnym badaniu lekarskim i tylko za zgodą lekarza. Osoby z już zdiagnozowanymi schorzeniami będą również musiały sprawdzić możliwe interakcje z już przepisanymi lekami lub terapiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *